جغرافیای دوم راهنمایی

سال 1388

درس 8

درس هشتم:
مهم ترين ويژگي اقتصادي قاره ي آسيا چيست؟

قاره ي آسيا از نظر معادن و منابع زير زميني به ويژه، نفت ، گاز و زغال سنگ بسيار غني است. مهم ترين کشور صنعتي کشور آسيا ژاپن است و پس از آن مي توان کره ي جنوبي، چين و تايوان را نام برد.
کالاهاي صنعتي که در کارخانه هاي اين کشورها توليد مي شود در سراسر جهان صادر مي گردد. جمعيت زيادي از مردم اين قاره ي در بخش کشاورزي فعاليت دارند و درآمد آن ها از اين راه تأمين مي شود. مثلاً کشورهاي جنوبي شرقي آسيا توليد کنندگان عمده ي برنج جهان اند.
   کشاورزي در آسيا با چه مشکلاتي روبه روست؟

همان طور که مي دانيد رشد جمعيت در کشورهاي شرق و جنوب شرق و منطقه خاورميانه بسيار زياد است؛ بنابراين، نياز به مواد غذايي در آسيا روز به روز بيشتر مي شود؛ از اين رو، کشورهاي آسيايي مي کوشند براي تأمين غذاي مردم با به کارگيري شيوه هاي جديد و استفاده از ابزار آلات صنعتي ميزان توليدات کشاورزي را بالا ببرند.
تعداد جمعيت روستانشين در آسيا بيشتر از جمعيت شهر نشين است اما با صنعتي شدن کشورها، روز به روز مهاجرت از روستاها به شهرها بيشتر مي شود و عده زيادي کار کشاورزي را رها مي کنند. و در کارخانه ها و مراکز خدماتي شهرها مشغول به کار مي شوند. از اين رو تعداد شهرهاي پرجمعيت چند ميليوني در حال افزايش است.
اغلب کشورهاي آسيا با اقيانوس ها و درياها ارتباط دارند. از اين رو، بازرگاني و تجارت بيشتر کشورها از طريق حمل و نقل دريايي صورت مي گيرد. صنعت ماهي گيري نيز در آسيا رونق دارد.
آسيا داراي جاذبه هاي گردشگري فراواني چون مراکز زيارتي، تفريحي و طبيعي است. هر ساله هزاران نفر، از جاذبه هاي جهانگردي کشورهاي آسيايي ديدن مي کنند. به نظر شما ، جذب جهانگرد چه تأثيري در اقتصادي کشورها دارد؟ بحث کنيد.
   فعاليت :
1 – مهم ترين کشورهاي صنعتي آسيا کدام کشورها هستند؟

ژاپن ، کره ي جنوبي ، چين ، تايوان    2 – چرا تعداد شهرهاي پرجمعيت در آسيا روز به روز افزايش مي يابد؟

زيرا با صنعتي شدن کشورها، روز به روز مهاجرت از روستاها به شهرها بيشتر مي شود و عده زيادي کار کشاورزي را رها مي کنند و در کارخانه ها و مراکز خدماتي شهرها مشغول به کار مي شوند. از اين رو تعداد شهرهاي پرجمعيت چند ميليوني در حال افزايش است.    3- آيا مي توانيد سه مورد از جاذبه هاي جهانگردي در آسيا را نام ببريد؟

تاج محل دراگراي هند، ديوار بزرگ چين شهر ممنوعه در چين.    4 – بر روي نقشه ي سياسي آسيا، کشورهاي چين، هند ، عربستان ، ژاپن ، ترکيه ، يمن ، افغانستان ، قزاقستان را پيدا کنيد و با علامت * مشخص نمائيد.

به عهده دانش آموز  

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۸۸ساعت 20:18  توسط مازیار حق شناس  |